NIEBEZPIECZNE ŚRODKI BIOLOGICZNE  
 
     
 
GORĄCZKA Q
Rodzaj: RIKETSJA
Rozsiewanie: Aerozol, sabotaż (np. na zapasy żywności)
Przenoszenie: Nie
Zarażanie: Wysoka
Inkubacja: 10-20 Dni
Czas trwania: 2 di do 2 tygodni
Śmiertelność: Bardzo niska
Szczepionki: Tak
Leczenie: Efektywne
Przeciwciała: Nie
Charakterystyka: Gorączka Q jest chorobą wywoływaną przez riketsje Coxiella burnetii. Najpopularniejszym rezerwuarem zarazków są owce, bydło i kozy. Ludzie zarażają się poprzez wdychanie cząstek zakażonych riketsjami. Może również dochodzić do zakażenia drogą kontaktową i pokarmową. Atak zarazkami gorączki Q jako bronią biologiczną będzie podobny do naturalnego sposobu rozprzestrzeniania choroby.
Objawy: Po okresie inkubacji wynoszącym 10 do 20 dni pojawia się gorączka trwająca 2 dni do 2 tygodni. Często pojawia się zapalenie płuc, obserwuje się dreszcze, utratę apetytu, bóle mięśni i bóle w klatce piersiowej przy postępującym ogólnym osłabieniu organizmu. Gorączka lub stany podgorączkowe mogą trwać nawet kilka miesięcy. Śmiertelność z reguły nie przekracza 1%.
Profilaktyka: Szczepienie pojedynczą dawką zawiesiny martwych Coxiella burnetii zapewnia całkowita ochronę przeciw naturalnie występującej gorączce Q i ponad 90% ochronę przeciwko aerozolowi (sprawdzone eksperymentalnie na ochotnikach). Ochrona trwa co najmniej 5 lat. Możliwe są zróżnicowane reakcje organizmów szczepionych w okolicach ukłucia. Trwają prace nad udoskonaleniem szczepionki. Leczenie tetracykliną w okresie inkubacji opóźnia, ale nie zapobiega wystąpieniu początkowych objawów choroby.

<- Powrót
 

W celu znalezienia informacji proszę wybrać kategorię substancji i wpisać jej nazwę lub rodzaj.

    - Substancje niebezpieczne
    - Substancje biologiczne

Nazwa:  
Rodzaj:  
     
 
© Copyright 2000 - 2021 CZK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama i cennik  Polityka prywatności