NIEBEZPIECZNE ŚRODKI BIOLOGICZNE  
 
     
 
DŻUMA (PŁUCNA)
Rodzaj: BAKTERIA
Rozsiewanie: Aerozol, zakażeni przenosiciele
Przenoszenie: Wysoka
Zarażanie: Wysoka
Inkubacja: 2-3 Dni
Czas trwania: 1-2 Dni
Śmiertelność: Bardzo wysoka
Szczepionki: Tak
Leczenie: Umiarkowanie efektywne
Przeciwciała: Nie
Charakterystyka: Dżuma jest chorobą bakteryjną wywoływaną przez Yersinia pestis. W warunkach naturalnych, ludzie zarażają się poprzez kontakt z gryzoniami i ich pchłami. Zarazki przenoszone są poprzez ukąszenia pcheł. W warunkach naturalnych występują trzy odmiany dżumy: dymieniczna, zakażenie krwi oraz płucna. Przy zastosowaniu jako broni biologicznej, zarazki dżumy będą przenoszone poprzez zakażonych przenosicieli (pchły) powodując dżumę dymieniczną lub co bardziej prawdopodobne rozpylane w formie aerozolu wywołując dżumę płucną.
Objawy: Dla dżumy dymienicznej okres inkubacji wynosi od 2 do 10 dni. Początek choroby jest gwałtowny z wysoką gorączką, osłabieniem i bolesnym obrzękiem węzłów chłonnych. W miejscach ukłucia przez pchłę występuje sączący odczyn zapalny. Dżuma dymieniczna może rozwinąć się spontanicznie w formę zakażenia krwi z rozprzestrzenieniem się zarazka do centralnego systemu nerwowego, płuc (wywołują odmianę płucną) oraz zakażeniem całego organizmu. Dla nie leczonych pacjentów śmiertelność dochodzi do 50 %. Dla dżumy płucnej okres inkubacji wynosi 2 do 3 dni. Początek choroby jest ostry z wysoką gorączką, osłabieniem, dreszczami, bólami głowy i kaszlem z krwawą wydzieliną. Szybko rozwija się zapalenie płuc. Wśród osób nie leczonych śmiertelność wynosi do 100%.
Profilaktyka: Profilaktyka polega na unikaniu kontaktu z dzikimi martwymi zwierzętami oraz sytuacji, w których może dojść do pogryzienia przez gryzonia (np. podczas karmienia); używaniu środków przeciw pchłom u zwierząt domowych. Na rynku dostępna jest szczepionka przeciw dżumie, która zawiera bakterie zabite formaliną. Potwierdzona jest skuteczność w postaci dymieniczej. W zakażeniu drogą powietrzną jej skuteczność jest bliska zeru. Dla każdej postaci poza płucną izolacja osób z kontaktu nie jest konieczna, podobnie jak profilaktyka antybiotykowa.

<- Powrót
 

W celu znalezienia informacji proszę wybrać kategorię substancji i wpisać jej nazwę lub rodzaj.

    - Substancje niebezpieczne
    - Substancje biologiczne

Nazwa:  
Rodzaj:  
     
 
© Copyright 2000 - 2021 CZK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama i cennik  Polityka prywatności