NIEBEZPIECZNE ŚRODKI BIOLOGICZNE  
 
     
 
CHOLERA
Rodzaj: BAKTERIA
Rozsiewanie: Aerozol, sabotaż (np. na zapasy wody lub żywności)
Przenoszenie: Nieistotna
Zarażanie: Niska
Inkubacja: 1-5 dni
Czas trwania: 1 i więcej tygodni
Śmiertelność: Umiarkowana do wysokiej
Szczepionki: Tak
Leczenie: Umiarkowanie efektywne
Przeciwciała: Nie
Charakterystyka: Cholera jest chorobą przebiegającą z gwałtownymi biegunkami wywołaną przez przecinkowca gramujemnego Vibrio cholera. Człowiek zaraża się tą chorobą poprzez spożycie zakażonej wody lub żywności. Przecinkowce cholery namnażają się w jelicie cienkim i wydzielają enterotoksynę, która wywołuje biegunkę i wymioty. Jako bojowy środek biologiczny cholera będzie najczęściej używana do zakażania ujęć wody. Mało prawdopodobne jest użycie w formie aerozolu.
Objawy: W początkowym okresie zakażenia dominuje biegunka, wymioty, zwykle bez gorączki i bólu brzucha. Stolec ma charakterystyczny wygląd - przypomina wodę po płukaniu ryżu i posiada swoisty, słodkawy zapach. Niepodjęcie leczenia prowadzi do zaostrzenia stanu pacjenta. W skrajnie poważnych przypadkach dojść może do śpiączki.
Profilaktyka: Zapobieganie polega głównie na ochronie ujęć wody i oczyszczaniu wody pitnej, a także izolacji chorych i nosicieli, myciu rąk i owoców oraz gotowaniu owoców morza. W Polsce dostępna już jest inaktywowana, doustna szczepionka przeciw cholerze o potwierdzonym profilu bezpieczeństwa, wysokim poziomie skuteczności i immunogenności.

<- Powrót
 

W celu znalezienia informacji proszę wybrać kategorię substancji i wpisać jej nazwę lub rodzaj.

    - Substancje niebezpieczne
    - Substancje biologiczne

Nazwa:  
Rodzaj:  
     
 
© Copyright 2000 - 2021 CZK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama i cennik  Polityka prywatności