NIEBEZPIECZNE ŚRODKI BIOLOGICZNE  
 
     
 
GORĄCZKA DOLINY RIFT
Rodzaj: WIRUS
Rozsiewanie: Aerozol, zakażeni przenosiciele
Przenoszenie: Niska
Zarażanie: Wysoka
Inkubacja: 2-5 Dni
Czas trwania: Dni do tygodni
Śmiertelność: Niska
Szczepionki: Tak
Leczenie: Efektywne
Przeciwciała: Nie
Charakterystyka: Gorączka doliny Rift (am. RVF) jest chorobą wirusową spowodowaną przez wirusa RVF (gorączki doliny Rift). Wirus spotykany gównie w obszarach Afryki Wschodniej jest przenoszony przez komary. Epidemie pojawiają się, gdy dochodzi do zakażenia zwierząt domowych (owce, bydło), u których wytwarzają się znaczne ilości wirusów w surowicy i są one przenoszone na owady ssąco-kłujące. Ludzie zostają zakażeni przez ukąszenia zainfekowanych komarów lub przez kontakt z zawierającymi wirus aerozolami lub kropelkami. Pomimo, że choroba zwykle pojawia się w porze deszczowej, to wybuchy epidemii zwykle są powiązane ze znacznym namnożeniem populacji przenosicieli co może występować w okresach ulewnych i długotrwałych deszczy lub w powiązaniu z projektami irygacyjnymi (nawadniania). Wirus może być przenoszony przez wiele gatunków komarów i bardzo łatwo przenosi się z miejsca na miejsce tam, gdzie znajdzie wystarczającą ilość domowych zwierząt hodowlanych (przykładem jest największa epidemia gorączki doliny Rift w dolinie Nilu w latach 1977-79). Przebieg choroby u ludzi po zakażeniu zarówno aerozolem jak i przez ukąszenie komara jest podobny. Atak jako bronią biologiczną najbardziej prawdopodobny w formie aerozolu, będzie miał na celu wywołanie raczej specyficznych objawów klinicznych u człowieka oraz wywołanie choroby u bydła i owiec na zakażonym obszarze. Jeżeli choroba pojawi się przy braku dużej ilości przenosicieli (komarów) lub braku (nie występowaniu) hodowlanych zwierząt domowych, które są miejscem namnażania wirusa po zakażeniu przez komary, to jej powodem będzie prawdopodobnie atak bronią biologiczną. Zwierzęta domowe są prawdopodobnie podatne na zakażenia przez aerozol lub mogą być zakażone w sposób skryty w celu zapoczątkowania epidemii, która będzie rozszerzała się w zwykły sposób.
Objawy: Na obszarach subsaharyjskich zakażenie RVW przebiega zwykle łagodnie a powikłania są rzadkie. Po okresie inkubacji wynoszącym 4-6 dni pojawia się gorączka, intensywne bóle głowy, bóle mięśni i stawów, światłowstręt, czasem zawroty głowy, nudności, wymioty, osłabienie, halucynacje. Choroba trwa kilka dni, ale gorączka może nawrócić. Większość pacjentów wraca do pełni zdrowia. Najczęstszym powikłaniem jest wirusowe uszkodzenie siatkówki, w tym plamki żółtej. Dochodzi do, często utrwalonych, ubytków widzenia centralnego. W najcięższej postaci dochodzi do wystąpienia objawów krwotocznych i zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Po kilku dniach gorączki pojawiają się żółtaczka, krwiste wymioty i smoliste stolce, krwawienia z dziąseł oraz petechiae. Objawy oponowe występują 5 do 15 dni po okresie gorączkowym. W badaniu sekcyjnym stwierdza się ogniska martwicze w wątrobie.
Profilaktyka: Nieprzewidywalna natura epidemii czyni trudnym stworzenie systematycznej profilaktyki przeciwko RVF u zwierząt. Najlepszym rozwiązaniem jest ich szczepienie. Uważa się, że poprzez immunizację udomowionych zwierząt można uniknąć epizootii i epidemii spowodowanych wirusami pochodzącymi z krajów ościennych. Od wielu lat stosowane są szczepionki inaktywowane i atenuowane.

<- Powrót
 

W celu znalezienia informacji proszę wybrać kategorię substancji i wpisać jej nazwę lub rodzaj.

    - Substancje niebezpieczne
    - Substancje biologiczne

Nazwa:  
Rodzaj:  
     
 
© Copyright 2000 - 2021 CZK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama i cennik  Polityka prywatności