NIEBEZPIECZNE ŚRODKI BIOLOGICZNE  
 
     
 
OMSKA GORĄCZKA KRWOTOCZNA
Rodzaj: WIRUS
Rozsiewanie: Aerozol, woda
Przenoszenie: Nieistotna
Zarażanie: Wysoka
Inkubacja: 3-7 Dni
Czas trwania: 7-10 Dni
Śmiertelność: Niska
Szczepionki: Eksperymentalna
Leczenie: Nieefektywne
Przeciwciała: Nie
Charakterystyka: Opisana w połowie XX wieku choroba wirusowa ludzi i niektórych nornikowatych występująca w zachodniej Syberii (okolice Omska, Nowosybirska, Kurgania i Tiumeni). Omska gorączka krwotoczna wywoływana jest przez wirusa OHFV z rodziny Flaviviridae. U ludzi istnieje także możliwość bezpośredniego zarażenia chorobą od piżmaków, w wyniku kontaktu z ich odchodami i krwią, ale także poprzez wypicie wody skażonej wirusem. Leczenie objawowe, przyczynowe nie jest znane. Przebycie zakażenia powoduje powstanie odporności.
Objawy: Po 3-8 dniach inkubacji pojawiają się gorączka, ból głowy, powiększenie węzłów szyjnych, bóle mięśni, kaszel, dolegliwości żołądkowe i towarzyszące im objawy odwodnienia. Na podniebieniu miękkim występują zmiany grudkowo-pęcherzykowe, natomiast nie obserwuje się wysypki na skórze. Mogą pojawić się wylewy podspojówkowe. W kilku przypadkach opisano krwotoki. Po 1-2 tygodniach część pacjentów wraca do pełni zdrowia, ale na początku trzeciego tygodnia u większości zarażonych pojawiają się zaburzenia ze strony ośrodkowego układu nerwowego (ubytki słuchu, objawy zapalenia mózgu).
Profilaktyka: Najskuteczniejszą jak dotąd metodą walki z gorączkami krwotocznymi jest unikanie ukąszeń owadów, przestrzeganie zasad higieny w rejonach gdzie schorzenia te występują endemicznie oraz kwarantanna osób, w stosunku do których istnieje podejrzenie zakażenia.

<- Powrót
 

W celu znalezienia informacji proszę wybrać kategorię substancji i wpisać jej nazwę lub rodzaj.

    - Substancje niebezpieczne
    - Substancje biologiczne

Nazwa:  
Rodzaj:  
     
 
© Copyright 2000 - 2021 CZK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama i cennik  Polityka prywatności