NIEBEZPIECZNE ŚRODKI BIOLOGICZNE  
 
     
 
BRUCELOZA
Rodzaj: BAKTERIA
Rozsiewanie: Aerozol, sabotaż (np. na zapasy żywności)
Przenoszenie: Nie
Zarażanie: Wysoka
Inkubacja: Dni do miesięcy
Czas trwania: Tygodnie do lat
Śmiertelność: Niska
Szczepionki: Tak
Leczenie: Umiarkowanie efektywne
Przeciwciała: Nie
Charakterystyka: Bruceloza jest chorobą bakteryjną wywoływaną przez jeden z czterech rodzajów bakterii. Brucella melitensis, B. abortus, B. suis oraz B. canis; stopień zagrożenia dla człowieka według podanego uszeregowania. Bakterie te są drobnymi gram-ujemnymi pałeczkami bez rzęsek i otoczek. Rosną w warunkach tlenowych. Bakterie te występują w tkance i szpiku kostnym i są niezwykle trudne do wytępienia, nawet przy pomocy terapii antybiotykowej. Ich naturalnym siedliskiem są zwierzęta domowe: kozy, owce i wielbłądy (B. melitensis), bydło
Objawy: Po wniknięciu do ustroju, bakterie brucelozy atakują węzły chłonne, gdzie następuje okres inkubacji: od 5 dni do kilku tygodni, czasem pół roku nawet. Następnie patogeny mogą zaatakować każdy narząd, co powoduje, że bruceloza nie ma jednakowych objawów za każdym razem. Charakterystyczna dla brucelozy jest falista gorączka, poty, dreszcze, bóle stawów, bóle całego ciała, brak apetytu, depresja. Przewlekła postać choroby powoduje zmiany w kościach i narządach miękkich. Czasem występują miejscowe bóle, które świadczą o konkretnym miejscu zakażenia. Mogą się też zdarzyć zapalenia opon mózgowych i mózgu. Postać przewlekła brucelozy nie wywołuje poronień, patologii płodu ani bezpłodności u ludzi, a do poronienia może dojść w okresie ostrym choroby. Powikłania po brucelozie to między innymi: zapalenie wsierdzia, szpiku kostnego, opon mózgowych, mózgu, jąder oraz ropień śledziony.
Profilaktyka: Ochronna osobista ludzi narażonych na zakażenie, szczególnie odbierających porody, oraz pasteryzacja mleka, szczepienia. Szczepienia zwierząt.

<- Powrót
 

W celu znalezienia informacji proszę wybrać kategorię substancji i wpisać jej nazwę lub rodzaj.

    - Substancje niebezpieczne
    - Substancje biologiczne

Nazwa:  
Rodzaj:  
     
 
© Copyright 2000 - 2021 CZK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama i cennik  Polityka prywatności