NIEBEZPIECZNE ŚRODKI BIOLOGICZNE  
 
     
 
KRYMSKO-KONGIJSKA GORĄCZKA KRWOTOCZNA
Rodzaj: WIRUS
Rozsiewanie: Aerozol
Przenoszenie: Umiarkowana
Zarażanie: Wysoka
Inkubacja: 3-12 Dni
Czas trwania: Dni do tygodni
Śmiertelność: Wysoka
Szczepionki: Eksperymentalna
Leczenie: Efektywne
Przeciwciała: Tak (Tylko Bułgaria)
Charakterystyka: Krwotoczna gorączka krymsko-kongijska jest przede wszystkim wirusową chorobą zwierzęcą, roznoszoną przez kleszcze, ale zdarzają się też przypadki zachorowań wśród ludzi. Pierwszy przypadek u ludzi opisano na Krymie w 1944 roku i podobne przypadki w 1956 roku w Kongu, stąd nazwa tej choroby. Jest ona endemiczna dla wielu części Afryki, Azji, a także części Europy Wschodniej. U ludzi wywoływana jest przez ukąszenia pewnego gatunku kleszczy roznoszącego wirusa; może też przenosić się też przez płyny ustrojowe i drogą kropelkową. Śmiertelność jest wysoka, około 30 procent chorych umiera w drugim tygodniu choroby. U pacjentów, którzy zdrowieją, poprawa zaczyna się dziewiątego-dziesiątego dnia od zachorowania.
Objawy: Do głównych objawów choroby możemy zaliczyć kolejno: gorączka, białkomocz, złe samopoczucie, zaczerwienienie gardła, zaczerwienienie spojówek, rumień na twarzy, obrzęki, wybroczyny na skórze, krwinkomocz, krwiomocz, leukopenia oraz leukocytoza. Podczas ciężkiego przebiegu choroby może również dojść do spadku temperatury ciała, wstrząsu, obrzęku płuc oraz krwotoku i uszkodzenia nerek.
Profilaktyka: Najskuteczniejszą jak dotąd metodą walki z gorączkami krwotocznymi jest unikanie ukąszeń owadów, przestrzeganie zasad higieny w rejonach gdzie schorzenia te występują endemicznie oraz kwarantanna osób, w stosunku do których istnieje podejrzenie zakażenia.

<- Powrót
 

W celu znalezienia informacji proszę wybrać kategorię substancji i wpisać jej nazwę lub rodzaj.

    - Substancje niebezpieczne
    - Substancje biologiczne

Nazwa:  
Rodzaj:  
     
 
© Copyright 2000 - 2021 CZK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama i cennik  Polityka prywatności