NIEBEZPIECZNE ŚRODKI BIOLOGICZNE  
 
     
 
HISTOPLAZMOZA
Rodzaj: CHLAMYDIA
Rozsiewanie: Aerozol
Przenoszenie: Nie
Zarażanie: Wysoka
Inkubacja: 1-2 tygodni
Czas trwania: Tygodnie do miesięcy
Śmiertelność: Niska
Szczepionki: Nie
Leczenie: Niezbyt efektywne
Przeciwciała: Nie
Charakterystyka: Jest chorobą wywoływaną przez grzyb Histoplasma capsulatum. Jej objawy mogą być bardzo różnorodne, ale choroba dotyczy najczęściej płuc. Czasami inne narządy mogą być zajęte i ta postać nosi nazwę histoplazmozy rozsianej i może być śmiertelna, jeśli nie leczy się jej właściwie. H. capsulatum występuje na całym świecie, szczególnie w odpadkach po ptactwie domowym, w jaskiniach, wszelkich miejscach zamieszkanych przez nietoperze, gniazdach ptaków (szczególnie szpaków). Zwiększone ryzyko poważnego przebiegu choroby częściej występuje u noworodków, dzieci oraz osób starszych z przewlekłymi chorobami płuc. Rozsiana postać często występuje u chorych na AIDS i nowotwory. Leki przeciwgrzybicze stosuje się do leczenia przypadków histoplazmozy o ostrym przebiegu, a także wszystkich przypadków postaci przewlekłej i rozsianej. Łagodna postać choroby najczęściej ustępuje bez leczenia. Przejście zakażenia daje częściową ochronę przed objawami powtórnej infekcji.
Objawy: Jeśli pojawią się objawy, to występują one 3 do 17 dni od ekspozycji, ze średnią 10 dni. Większość osób nie ma zauważalnych objawów. Ostra postać oddechowa charakteryzuje się takimi objawami, jak złe samopoczucie, gorączka, bóle w klatce piersiowej, suchy, nieproduktywny kaszel. Zdjęcie rentgenowskie może ujawnić szczególne cechy. Przewlekła choroba płuc przypomina gruźlicę i może pogarszać stan chorego na przestrzeni miesięcy i lat. Postać rozsiana jest śmiertelna, jeśli nie podejmie się leczenia.
Profilaktyka: Należy unikać miejsc, w których gnieździ się ptactwo, mając hodowlę ptaków utrzymywać ich pomieszczenia w czystości, przy kontakcie z odchodami ptaków należy używać maseczkę ochronną.

<- Powrót
 

W celu znalezienia informacji proszę wybrać kategorię substancji i wpisać jej nazwę lub rodzaj.

    - Substancje niebezpieczne
    - Substancje biologiczne

Nazwa:  
Rodzaj:  
     
 
© Copyright 2000 - 2021 CZK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama i cennik  Polityka prywatności