NIEBEZPIECZNE ŚRODKI BIOLOGICZNE  
 
     
 
GORĄCZKA PLAMISTA GÓR ROCKY
Rodzaj: RIKETSJA
Rozsiewanie: Aerozol, zakażeni przenosiciele
Przenoszenie: Nie
Zarażanie: Wysoka
Inkubacja: 3-10 Dni
Czas trwania: 2 Tygodnie do miesięcy
Śmiertelność: Wysoka
Szczepionki: Brak
Leczenie: Efektywne
Przeciwciała: Nie
Charakterystyka: Jest wywoływana zakażeniem Rickettsia rickettsii. Gorączka plamista Gór Skalistych jest przenoszona przez tylko przez dorosłe osobniki kleszczy. Chorobę tę wywoływać mogą różne gatunki riketsji w zależności od położenia geograficznego. Drobnoustroje te wnikają do komórek układu krwionośnego i mogą powodować zaburzenia krzepnięcia krwi w całym organizmie człowieka. W większości przypadków gorączka plamista Gór Skalistych ma przebieg łagodny a objawy ustępują po 2 tygodniach. Jednak jeśli choroba jest nieleczona to w 20% przypadków kończy się śmiercią. Gorączka plamista objawia się zazwyczaj 3 do 10 dni od ugryzienia przez kleszcza.
Objawy: Choroba charakteryzuje się nagłym wystąpieniem gorączki, bóli głowy i mięśni. Między 3. a 5. dniem choroby w większości przypadków pojawia się wysypka skórna, w postaci bladoczerwonych plamek z odczynem krwotocznym. Początkowo występuje w okolicy stawów nadgarstkowych i skokowych, następnie w ciągu paru godzin szerzy się na tułów i kończyny.
Profilaktyka: Aby nie dopuścić do zarażenia gorączką plamistą Gór Skalistych, należy po pierwsze, systematycznie stosować odpowiednie preparaty zabezpieczające przed kleszczamia, a po drugie, po każdym spacerze starannie przeglądać sierść naszego pupila w celu usunięcia kleszczy.

<- Powrót
 

W celu znalezienia informacji proszę wybrać kategorię substancji i wpisać jej nazwę lub rodzaj.

    - Substancje niebezpieczne
    - Substancje biologiczne

Nazwa:  
Rodzaj:  
     
 
© Copyright 2000 - 2021 CZK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama i cennik  Polityka prywatności